Τετάρτη 10 Αυγούστου 2011

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΦΗΒΩΝ Ο ΔΑΦΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Μια από τις πιο λαμπρές σελίδες στην ιστορία της κερκυραϊκής κωπηλασίας έγραψε στο Ήτον της Μ. Βρετανίας ο αθλητής του ΝΑΟΚ, Αλέξανδρος Δαφνής.

Ο Κερκυραίος πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ στα πλαίσια του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων, μένοντας πίσω μόνο από τον Γερμανό κωπηλάτη και μεγάλο φαβορί της κούρσας, Στεφάν Ριεμεκάστεν. Η επίδοση του Δαφνή ήταν 7.05.42, ήταν δηλαδή ταχύτερος κατά 36 δέκατα του δευτερολέπτου από τον «χάλκινο» Αντρέι Μιχαίλοφ, που συμπλήρωσε το βάθρο των νικητών.

Ανέβασε στροφές από τα μισά της διαδρομής

Ο Κερκυραίος παγκόσμιος πρωταθλητής –πλέον- ξεκίνησε σε αργό τέμπο την κούρσα του τελικού. Μάλιστα, μετά από τα πρώτα 500μ. βρισκόταν αρκετά πίσω, όντας 4ος από τους έξι αθλητές. Σταδιακά ανέβαζε στροφές, πάντως, μπήκε στην τριάδα μετά το πρώτο χιλιόμετρο, αλλά ευρισκόμενος πίσω από τον Μιχαίλοφ κατά 1.16 δεύτερα. Στα 1.500 μέτρα είχε μειώσει στα 20 δέκατα τη διαφορά τους, και στην τελική ευθεία των τελευταίων 500 μέτρων τον προσπέρασε ανεβαίνοντας αυτός στη 2η θέση των νικητών.